Szkło hartowane do kuchni – pomysł na ścianę nad blatem

Szkło hartowane do kuchni

Ściana nad blatem w kuchni to powierzchnia narażona na różnego typu czynniki szkodliwe. Może zagrażać jej wysoka temperatura, wilgoć, substancje kwaśne czy barwiące. Nie łatwo jest utrzymać tę przestrzeń w czystości, kiedy pokrywają ją tradycyjne kafelki z fugami, dlatego jakiś czas temu na rynku pojawiło się ciekawsze rozwiązanie – panele ze szkła hartowanego.

Panele ze szkła hartowanego do kuchni – co to takiego?

Szklane panele do kuchni produkuje się ze szkła hartowanego o grubości co najmniej 4 mm. Pod nim znajduje się nadruk z dowolnie wybranym motywem, dopasowanym do aranżacji tego pomieszczenia. Panele ze szkła hartowanego do kuchni najlepiej sprawdzają się na ścianie nad blatem. Można montować je zarówno przy kuchence, jak i przy zlewie czy w strefie roboczej. Takie wykończenie pozbawione jest fug, a same płyty przykleja się lub przykręca do ściany. 

Jakie zalety ma szkło hartowane do kuchni?

Szkło hartowane do kuchni to jeden z najpraktyczniejszych materiałów, jakimi można zabezpieczyć ściany nad blatem. Jest ono odporne na działanie wszelkich szkodliwych czynników, jakie występują w tym pomieszczeniu, czyli na:

  • działanie wody i wilgoci,
  • działanie wysokich temperatur,
  • działanie kwasów (np. owocowych),
  • odbarwienia pigmentami naturalnymi (z warzyw, owoców).

Poza tym, szkło hartowane na ścianie pod szafkami jest też wytrzymałe. Niełatwo jest rozbić je, potłuc, zarysować czy ukruszyć. Nawet jeśli doszłoby do uszkodzenia szklanej tafli, ta nie rozsypie się na drobinki, lecz pozostanie na swoim miejscu. Brak fug przy montażu paneli szklanych przekłada się też na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Szkło nie wchłania zabrudzeń, a jego gładka faktura sprawia, że wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby odzyskały czystość i blask.

Panele szklane w kuchni – niezliczone możliwości aranżacyjne

Szkło hartowane nad blatem kuchennym dekorowane jest rozmaitymi nadrukami. Wysoka jakość takiego nadruku połączona z przezroczystą, lśniącą taflą szkła nadaje takiemu wykończeniu bardzo nowoczesny i elegancki efekt wizualny. Co więcej, w dzisiejszych czasach do wyboru mamy tysiące wzorów nadruków, które mogą zdobić takie panele ze szkła, dlatego bez trudu dopasujemy je do każdego stylu aranżacyjnego. Szklany panel może imitować tradycyjne kafelki, a także marmur lub inny kamień naturalny. Często jednak po takie panele sięgamy po to, aby nadać kuchni niebanalny wygląd, a wtedy najlepiej sprawdza się szkło z ciekawą grafiką. Nadruk może prezentować więc widok na las, świeże owoce, kwiaty, plażę, ocean czy biegnące zwierzęta. Możliwości są niemal nieograniczone, tak samo jak paleta barw takich paneli.

Panele ze szkła hartowanego w kuchni to rozwiązanie odporne na niszczenie i łatwe do utrzymania w czystości. Przy takich panelach możemy gotować, zmywać naczynia, kroić mocno barwiące produkty spożywcze bez obaw o trwałe zabrudzenie lub uszkodzenie ściany pod szafkami. Poza tym, panele dają nam tysiące możliwości na zaaranżowanie kuchni według własnego, indywidualnego projektu.