Styl skandynawski w salonie – inspiracje i aranżacje po skandynawsku

Salon skandynawski

Czy funkcjonalne i praktyczne wnętrze może być zarazem przytulne i pełne unikalnego charakteru? Skandynawskie inspiracje są doskonałym dowodem na to, że tak! We wnętrzach urządzonych zgodnie z zasadami tego stylu nie brak przemyślanych aranżacji i designerskich rozwiązań. Czym więc kierować się, urządzając salon w stylu skandynawskim? Oto kilka inspiracji!

Ze Skandynawii do polskiego salonu

Styl skandynawski pojawił się na dobre w polskich domach razem z pojawieniem się Ikei. To tam większość z nas szukała inspiracji do urządzania się. To produkty stamtąd goszczą w niemal każdym polskim wnętrzu. Niby styl skandynawski nie jest z nami długo, ale, zyskał ogromną popularność. Trudno się temu dziwić – wnętrza zaaranżowane zgodnie z jego zasadami to przestrzenie pozbawione zbędnych dekoracji. Ta prostota nie oznacza jednak nudnych i pozbawionych charakteru przestrzeni – wprost przeciwnie. Umiejętnie dobrane wyposażenie, w połączeniu wybranymi dodatkami, pozwalają stworzyć komfortowe wnętrza. Aranżacja salonu w stylu skandynawskim nawiązuje do kilku wartości, które są szczególnie cenione przez Skandynawów. Warto przyjrzeć się im bliżej

W skandynawskie idee wpisuje się miłość do środowiska – stąd też w liczne nawiązania do natury, jakie odnajdziemy w urządzanych w ten sposób pomieszczeniach. Przykładem mogą być poszewki z motywem leśnych zwierząt czy minimalistyczne dekoracje nawiązujące do skandynawskiej roślinności, a także drewniane elementy mebli. Styl skandynawski w salonie to również proste formy i jasne kolory, które jeszcze lepiej podkreślają kolejny kluczowy aspekt aranżacji – ceniony przez mieszkańców Północy minimalizm.

Aranżacje po skandynawsku

Z uwagi na charakter przestrzeni, jaką jest salon, warto pamiętać o kilku zasadach, chcąc urządzić go zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego. To tu odpoczywamy w ciągu dnia, spotykamy się z bliskimi czy przyjmujemy gości – meble, jakie pojawią się w salonie powinny wpisywać się więc w wypoczynkowy charakter wnętrza. Jakie kolory pasują do stylu skandynawskiego? To przede wszystkim paleta stonowanych barw – odcienie bieli, szarości, beżu i brązu. Dobrym wyborem będą również delikatne pastele. 

Wybrane kolory warto wprowadzać do wnętrza pod postacią nieskomplikowanych, a niekiedy nawet dość surowych form – minimalistycznych mebli, miękkich kanap o prostych kształtach czy skandynawskich dywanów, których design urzeka nieskomplikowanym charakterem. Taka aranżacja przestrzeni będzie doskonałym dopełnieniem dla drewna i kamienia – materiałów, które chętnie wykorzystywane są w skandynawskich salonach. Pozwoli także wyeksponować atuty przestrzeni, dowodząc, że mniej naprawdę znaczy więcej.

Naturalne materiały i przytulny salon skandynawski

Skandynawskie przywiązanie do natury przejawia się jednak nie tylko w materiałach, jakie warto wykorzystać w salonach. Styl ten ochoczo czerpie z motywów nawiązujących do środowiska naturalnego – to między innymi one stanowią kontrast dla, mogłoby się wydawać, surowego wnętrza. Miękkie bawełniane pledy, lniane bieżniki, poduszki, a także narzuty i koce wykonane z naturalnych tkanin stają się podstawą aranżacji, jeśli chcemy nadać przestrzeni przytulny charakter. Warto zwrócić uwagę również na świece sojowe, drewniane świeczniki czy skandynawską porcelanę, która zachwyca nie tylko unikalnym wzornictwem, ale i wieloletnią rzemieślniczą tradycją.

Kolejny godny uwagi aspekt to oświetlenie. Z jego udziałem w prosty sposób podzielimy przestrzeń salonu na strefy – np. oświetlając tę część, która służy rozrywce innym źródłem światła niż tę przeznaczoną na relaks przy wspólnej kawie czy z ulubioną książką. Poza głównym oświetleniem warto postawić na kilka pośrednich sposobów doświetlania wnętrza – dodatkowa lampa z prostym kloszem i sznur światełek LED umieszczony w szklanym słoju mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, gdy zależy nam na tym, aby wizualnie ocieplić salon i zachęcić do spędzania w nim czasu zarówno domowników, jak i gości.

Styl skandynawski w salonie cieszy się niesłabnącą popularnością, a bogata gama mebli i dodatków wpisujących się w jego zasady sprawia, że aranżacja wnętrza nie musi być wyzwaniem. Przemyślany kontrast tworzony przez proste formy i przytulne dodatki będzie sposobem na to, aby styl skandynawski w salonie stał się doskonałym pomysłem na aranżację przestrzeni.