Jakie fototapety do pokoju dziecka? Wzory i materiały fototapet dla dzieci

Pokój dziecka z fototapetą

Odpowiednio dobrana fototapeta do pokoju dziecka sprawdza się znacznie lepiej niż zwykła farba. Jest jednocześnie efektowną dekoracją i sposobem na zabezpieczenie ścian przed niszczeniem i zabrudzeniami. Niektóre tapety wyrównują też niedoskonałości powierzchni oraz pomagają wygłuszać pomieszczenia. Jakie tapety warto wybrać do pokoju dziecięcego?

Fototapeta do pokoju dziecka klejona 

Istnieje kilka rodzajów tapet – część z nich wymaga użycia kleju. Czasami klej rozprowadza się na tapecie, innym razem bezpośrednio na ścianie. To drugie rozwiązanie często okazuje się o wiele praktyczniejsze, ale przy odpowiednim przygotowaniu rodzice są w stanie poradzić sobie samodzielnie również w przypadku pierwszego sposobu montażu. Z pomocą kleju na ścianę aplikuje się:

  • fototapety winylowe – odporne na rozciąganie, działanie pary wodnej, wycieranie na mokro, oddychające (przepuszczające parę) i odznaczające się bardzo wyrazistymi kolorami,
  • fototapety lateksowe – wyróżniające się pięknym, głębokim kolorem, grube i odporne na odkształcenia, wytrzymujące częsty dotyk i trudne warunki (np. wilgoć),
  • fototapety flizelinowe – montowane (wyjątkowo) na ścianę posmarowaną klejem, odporne na rozrywanie i odkształcenia, dobrze izolujące pomieszczenie zarówno termicznie, jak i akustycznie.

Fototapety do pokoju dziecięcego bez kleju

Niektóre materiały, z jakich produkuje się fototapety do pokoju dziecięcego, nie wymagają stosowania kleju. Ich montaż jest więc bardzo wygodny i prosty, tak samo jak demontaż. Oznacza to, że tapetę można często zmieniać, nie uszkadzając przy tym powierzchni ścian i nie robiąc bałaganu. Fototapeta, która nie wymaga klejenia to:

  • fototapeta laminowana na folii samoprzylepnej – jest odporna na zabrudzenia, zadrapania, wilgoć, tłuszcz, środki chemiczne i wysoką temperaturę, a także pozbawiona zapachów, ekologiczna i bezpieczna, 
  • fototapeta z materiału samoprzylepnego (MagicStick) – nie rwie się, nie brudzi, nie wymaga kleju i nie tworzy pęcherzyków powietrza na ścianie, ale może być przyklejana tylko na równe powierzchnie (niepokryte farbą lateksową), suche i czyste.

Obok takich fototapet istnieją też specjalne naklejki, które można aplikować na sucho i na mokro, przy czym montaż na mokro dotyczy powierzchni gładkich, takich jak szkło czy metal. 

Fototapeta do pokoju dziecięcego – jaki wzór?

Fototapeta do pokoju dziecka powinna być odporna na zabrudzenia i działanie wilgoci, aby można było czyścić ją na mokro. Pozostałe cechy praktyczne produktu wpływają już głównie na wygodę montażu. Nie bez znaczenia jest jednak również wygląd takiej dekoracji. Jakie wzory można wybrać do pokoju dziecka? Fototapety mają tę zaletę, że prezentują rozmaite grafiki w bardzo estetyczny, dokładny i wyraźny sposób. Mają też piękne, żywe kolory. Do pokoju dziecka można wybrać zatem fototapetę z motywem florystycznym, ze zwierzętami, z motywem kosmosu czy z wzorami geometrycznymi. Bez trudu znajdziemy dzisiaj fototapety dla chłopca i dla dziewczynki, dla przedszkolaka i dla nastolatka. Wybór fototapet jest ogromny i mocno zróżnicowany, dlatego na ścianie w pokoju dziecka może pojawić się każdy wzór, jaki tylko wymarzy sobie mały człowiek.