Urządzając pokój dziecka, rodzic powinien spojrzeć na tę przestrzeń z jego perspektywy. Maluch potrzebuje w swojej sypialni miejsca na sen i odpoczynek, miejsca na naukę, miejsca na zabawę, a także strefy do przechowywania ubrań, książek i innych przedmiotów w należytym porządku. Warto więc podzielić cały pokój na kilka części, a wydzielić je optycznie mogą odpowiednie kolory i wzory na ścianach.
Od czego zacząć projektowanie pokoju dziecięcego?
Pokój dziecka najprościej jest podzielić na cztery strefy:
- strefę snu,
- strefę nauki,
- strefę zabawy,
- strefę przechowywania.
Każda z nich potrzebuje innych mebli i każda powinna tworzyć nieco inną atmosferę – sprzyjającą wyciszeniu, skupieniu lub dobrej zabawie. Umowny podział pokoju da się osiągnąć nie tylko za pomocą wyposażenia, ale również za pomocą wykończenia ścian, o czym warto pomyśleć na samym początku.
Jakie ściany do pokoju dziecięcego?
Popularnym rozwiązaniem do pokoju dziecka jest wybór tapety, która pojawi się na co najmniej jednej ze ścian pomieszczenia. Inną opcję stanowi też klasyczna farba, udekorowana naklejkami. Tapeta w pokoju dziecięcym to bardzo prosty sposób na stworzenie przestrzeni przyjaznej najmłodszym. Za sprawą odpowiednich kolorów i wzorów rodzic ma szansę wspierać dziecko w różnych czynnościach. Przykładowo, pastelowa tapeta w gwiazdy idealnie sprawdzi się przy łóżku, oddziałując kojąco na umysł małego człowieka. Z kolei ta w wyrazistych barwach z postaciami zwierząt poprawi mu nastrój i doda energii podczas zabawy. Poza tym, tapety – winylowe czy flizelinowe – doskonale sprawdzają się we wnętrzu, które tak jak pokój dziecka, narażone jest na trudne zabrudzenia, zadrapania czy otarcia. Takiej funkcji ochronnej nie będą pełniły już naklejki, których zaletą jest z kolei bardzo szybki i prosty montaż oraz demontaż.
O czym pamiętać przy aranżowaniu pokoju dziecięcego?
Bezpieczeństwo, wygoda, ergonomia, ale też estetyka – to kilka wartości, o których warto pamiętać urządzając pokój dla dziecka. Jeśli rodzic sięga po farbę na ściany odporną na szorowanie, powinien upewnić się, że jest ona nietoksyczna. Kiedy wybiera meble, musi sprawdzić, czy są stabilnie montowane, regulowane i czy nie zostały pokryte szkodliwym lakierem. Pod uwagę trzeba brać także design – w końcu malec powinien czuć się dobrze w swoim wnętrzu i móc w pełni samodzielnie z niego korzystać. Dobrze jest wybrać zatem nieco niższe meble czy proste rozwiązania, które ułatwią dziecku rozwijanie samodzielności. W pokoju dziecięcym bardzo istotne jest też oświetlenie. To również najlepiej jest zaplanować strefowo. Niezbędne będzie więc źródło światła głównego na suficie oraz dodatkowe lampki, zwłaszcza lampka na biurko. Przydatne meble to pokoju dziecka to między innymi kontenery na kółkach, na przykład na zabawki czy rysunki. Na koniec, warto wspomnieć też o dodatkach – w pokoju dziecka bardzo przyda się więc miękki dywan lub mata do zabawy, a w ramach oprawy okiennej praktyczne rolety lub zasłony, które wprowadzą do aranżacji piękny wzór lub kolor.