Jak zaprojektować łazienkę? Pamiętaj o tych kilku zasadach

Nowoczesna łazienka

Każde pomieszczenie w mieszkaniu wymaga staranności przy projektowaniu, ale dwa z nich: kuchnia i łazienka wymuszają wręcz nadzwyczajnej staranności. Z dwóch powodów: jednym z nich jest statyczna forma łazienki, większość elementów czy urządzeń zamontowanych jest w niej na stałe a drugim konieczność wykorzystania najmniejszego nawet fragmentu przestrzeni. 

Jak zaprojektować łazienkę?

Przeciętna łazienka w polskich mieszkaniach jest tak niewielka, że najczęściej jedyną wolną przestrzeń tworzy wąski ciąg komunikacyjny. Użytkownik w większości wypadków wszystkie urządzenia posiada „na wyciągnięcie ręki”. I w tę przestrzeń należy nie tylko wpisać wszelkie sprzęty, meble łazienkowe i urządzenia, zgodnie z zasadami ergonomii użytkowania, ale trzeba również zachować estetykę i urodę pomieszczenia. 

Jak zaprojektować małą łazienkę?

W projektowaniu małej łazienki warto wykorzystać kilka trików, które będą tuszować niedostatki przestrzeni. Najczęściej stosowanym w tym celu narzędziem jest lustro. Powierzchnia lustrzana pokrywająca drzwiczki szafek nie tylko posiada funkcję użytkową, ale optycznie powiększa przestrzeń a bliki światła odbijające się od luster dodatkowo ją doświetlają i zmiękczają światło. Lustrzana szafka nie musi być głęboka, efekt lustrzany osiągnie się bez względu na jej wielkość. Jednocześnie szafki w łazience służą do przechowywania mnóstwa drobnych przedmiotów, w ten sposób ogranicza się ilość i chaos, który wprowadza ich nadmiar.

Praktyczne kolory w łazience

Projektowanie łazienki wymaga optymalnego skomponowania kolorów. Największą barwną powierzchnię tworzą płytki łazienkowe ścienne i podłogowe. Co do zasady zaleca się, by do małej łazienki wprowadzać wyłącznie jasne kolory, ale tak naprawdę wszystko zależy od urody projektu. Projektowanie małej łazienki można oprzeć na dużych płytkach, takich samych na ścianie i podłodze, kolorowych, z mało skontrastowaną fugą. Wyrazista kolorystycznie łazienka wymaga jednak przemyślanego oświetlenia, różnorodnych źródeł światła i różnych kierunków świecenia. 

 Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Projektowanie łazienki na poddaszu znacząco podnosi stopień trudności projektu. Przede wszystkim, decydując się na takie rozwiązanie, z góry należy liczyć się z koniecznością zakupu części wyposażenia na wymiar. Z zakupem wanny nie powinno być problemu, ale z prysznicem już tak. Na powierzchni poddaszowej warto zastosować przedścianki poprzedzające ściankę kolankową, w ten sposób można odsunąć ubikację czy bidet na taką odległość, która pozwoli wygodnie z nich korzystać. 

Ważnym aspektem projektowania łazienki na poddaszu jest wentylacja. Nieprawidłowa czy też niewystarczająca z czasem może spowodować zagrzybienie pomieszczenia. Wywietrzniki powinny pełnić funkcję nawiewno-wywiewną, warto pomyśleć o umieszczeniu ich w oknach. Skosy poddasza nie muszą stanowić wyłącznie miejsce do ustawienia sprzętów czy armatury. Można wykorzystać je jako przestrzeń wyłącznie o funkcji estetycznej, wypełniając ją wazonami, stoliczkami okolicznościowymi czy przestrzennymi świecznikami.