Co zamiast płytek na ścianę? 6 najlepszych pomysłów!

Płytki samoprzylepne winylowe

Kafelki to jedno najczęściej wybieranych rozwiązań, jakie pojawia się na ścianach w polskich domach. Dostępne w różnych i kolorach rozmiarach płytki niosą ze sobą wiele zalet – zarówno pod względem aranżacyjnym, jak i praktycznym. Jak się jednak okazuje, nasz wybór nie ogranicza się już wyłącznie do płytek, tak jak było to jeszcze kilkanaście lat temu. Dlatego też w poniższym artykule odpowiemy na pytanie – co zamiast kafelek na ścianie? Przeczytaj, i dowiedz się, co na ścianę w kuchni zamiast płytek. Zapraszamy do lektury!

Co zamiast kafelek na ścianie?

Jeszcze do niedawna nasz wybór ograniczał się jedynie do kafelków, tapet lub gołych ścian. Stopniowo jednak Polacy zaczęli przekonywać się do innych materiałów. Na ścianach zagościła boazeria, która równie dobrze sprawdzi się także w kuchni, a nawet i w łazience. Sposobów na to, by zakryć ściany, jest jednak znacznie więcej. Poniżej zaprezentujemy te najbardziej efektowne!

1. Kamień naturalny na ścianie

Wybierany dotychczas głównie do wykonania podłóg kamień, coraz częściej pojawia się także na ścianach. Materiał ten dodaje wnętrzom nowoczesnego, nieco minimalistycznego, a zarazem bardzo eleganckiego stylu. W dodatku materiał ten jest całkowicie ekologiczny oraz odporny na działanie wody, wysokich temperatur, czy detergentów. Niestety jednak płytki kamienne są droższe od tradycyjnych i trudniejsze w montażu. Wymagają one bowiem  zastosowania specjalnych zapraw i fug.

2. Beton na ścianie

Lubisz loftowe, minimalistyczne aranżacje? W takim razie beton architektoniczny jest w sam raz dla Ciebie. Wbrew pozorom ten szary i surowy na pierwszy rzut oka materiał, wcale nie musi wyglądać tanio. Można bowiem uzyskać przy jego pomocy gładką powierzchnię, a z pomocą pigmentów zmodyfikować jego zabarwienie. Dzięki dodatkowej impregnacji stanie się on odporny na wilgoć, pleśń oraz i silne detergenty. Świetnie prezentuje się również w towarzystwie białej ceramiki łazienkowej, jasnych kolorów oraz drewna.

3. Samoprzylepne płytki winylowe 30×30

To rozwiązanie, po które sięga się często w najbardziej prestiżowych i modnych aranżacjach. Samoprzylepne płytki winylowe 30×30 stwarzają bowiem niesamowity efekt wizualny. Z kolei bogactwo wzorów sprawia, że można je wykorzystać bez względu na to, jaki styl panuje w pomieszczeniach. Tak ogromna różnorodność jest na ich korzyść – bez problemu można je dopasować do każdego wnętrza, czy gustu. Ponadto takie płytki PCV zachwycają swoją trwałością i odpornością na wilgoć. 

4. Samoprzylepne panele ścienne 100×50

Kolejną ciekawą propozycję stanowią samoprzylepne panele ścienne 100×50. Podobnie jak płytki, są one wykonywane z winylu, co stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Równie ważnym aspektem są także ich ponadprzeciętne właściwości. Łatwe w samodzielnym montażu, są wysoce odporne na wilgoć, ścieranie i silne środki czyszczące. Co ciekawe, można je także wykorzystać do urządzenia wnętrza nowoczesnej kabiny prysznicowej, np. typu walk–in. Znakomicie odnajdą się także w pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym, klasycznym lub industrialnym.

5. Panele szklane na ścianę

Ze względu na materiał wykonania, są znane również jako szkło hartowane do kuchni. Wygląda ono nie tylko bardzo efektownie, ale i jest niezwykle bezpieczne. Po rozbiciu jego tafla rozpada się na kawałki o nieostrych krawędziach, a w niektórych przypadkach zamiast do rozprysku dochodzi do powstania na szkle siatki pęknięć. Mogą mieć różne rozmiary, co pozwala na tworzenie z nich mozaiki. Łatwe w czyszczeniu, są niezwykle funkcjonalne, a pokryte nimi ściany wyglądają bardzo designersko.

6. Samoprzylepne fototapety usuwalne

Ostatnią z naszych propozycji są samoprzylepne fototapety usuwalne, które stwarzają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jedyne, co nas może ograniczać, to własna wyobraźnia! Wśród nich z łatwością znaleźć tapety pasujące do każdego stylu wnętrzarskiego. W dodatku bez większego wysiłku można je zmieniać – i to bez uszkadzania ściany w trakcie ich odrywania.